Burdur Şeker Fabrikası 2017-2018

Burdu Şeker Fabrikası'nda 63. Pancar alımı kampanyası törenle başladı:

Şeker Fabrikası'nda 63. Pancar alımı kampanyası 13.09.2017 çarşamba günü yapılan törenle başladı. Törene başta Vali Şerif Yılmaz olmak üzere Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Jandarma Komutanı J. Albay Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve fabrika çalışanları katıldı.Kampanya döneminde, 5 binin üzerinde çiftçiden tesellüm edilecek 580 Bin ton pancar  işlenerek, 76 Bin ton şeker, 24 bin ton melas ile 145 bin ton küsbe elde edilecek.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende Vali Yılmaz, Fabrika Müdürü Nurettin Örgül ve Şeker-İş Sendikası Burdur Şubesi Başkanı Mustafa Onay konuşma yaptılar.

Konuşmasında; özelleştirme politikalarının şeker sektöründe yol açtığı sıkıntılara ve "nişasta bazlı şeker" sorununa değinen Başkan Mustafa Onay şunları söyledi: Sektörde kaynak sıkıntısına yol açan, yatırım ortamı oluşturulmasına imkan vermeyen, istihdam artışının önünde engel teşkil eden özelleştirme polikitaları ve sayısal sorunların yol açtığı ilişki zincirinin üretici ve çalışan bazlı yeni bir model temelinde yapılandırılması gerekmektedir. Diğer yandan şeker pancarı destek poliktikaları, dış ticaret düzenlemeleri, nişasta bazlı şeker üretemi, yüksek yoğunluluklu tatlandırıcı ithalatı kadro yetersizliğine bağlı istihdam sorunlarındaki zafiyet çözüme kavuşturulmalıdır. Her geçen gün sanayimizin ağırlaşan koşulları altında dişini tırnağına takan, büyük özveri ve fedekarlık gölgesinde ülkemiz şeker sektörünün topyekün ayakta kalmasını sağlayan şeker çalışanlarının tabana yayılmış azimli mücadelesi ile bugünlere gelen sanayimizin önümüzdeki dönem bir bütün olarak yapılandırılması ve üretimden gelen refahın paylaşılması şiar edinilmeli, Türk şeker sektöründe, uluslararası bir pazar konumuna itilmek yerine sürdürülebilirliğini daim kılacak atılımlar gerçekleştirilmelidir. Sayaç: 876